INTERVJUU I Eestisse põgenenud ja ilusalongis töö saanud ukrainlannad: me usume nüüd imedesse!

Külastasin Tallinna kesklinnas asuvat Bombshelli ilusalongi, kuhu on tööle võetud viis Ukraina naist. Õhkkond salongi sisse astudes on soe ja püsimeiki tegev Liubov tervitab mind säravate silmadega. Sukeldungi tunni aja jooksul kahe Ukraina naise loosse ja ühtlasi uurin salongi omanikelt, kui kiirelt said ukrainlannad siin tööle asuda.

”Ma jõudsin Eestisse 3. märtsil ja täpsemalt 28. veebruaril lahkusin oma kodulinnast Nikopolist. Pidin sellise otsuse vastu võtma ja kodust lahkuma väga kiirelt,” meenutab Liubov oma elu ühte ärevamat päeva. Ta sõitis koos 5-aastase tütrega esmalt rongiga Poola, sest arvas, et peatub seal, kuid tee tõi nad Eestisse. ”Mu sõber helistas ja ütles, et rongijaamas on palju inimesi. Võtsin oma tütre, dokumendid ja mul oli ainult väike spordikott. Samuti olid kaasas ka esmased asjad, millega saaksin mujal oma tööd alustada,” sõnas ta ja lisas, et kotti sai haaratud ka mõned küpsised ja vesi. 

Ta ei teadnud Eestist midagi ja polnud ka varem siin käinud. ”Otsus siia tulla sündis tegelikult viie minutiga. Me tulime Poolast bussi peale, mis sõitis Eestisse ja seal olid väga sõbralikud inimesed,” rääkis Liuba. Eesti naine Monika Kuzmina kohtuski 3. märtsi hommikul Liubovi ja tema 5-aastase tütrega siin. Nad ei tundnud teineteist, kuid olid eelnevalt ainult video teel suhelnud. Monikale oli sekundiga selge, et see naine koos oma lapsega asub nende perre elama. Ühtlasi aitas Monika kaaslane leida ukrainlannal siin ilusalongis töö ja perekond kinkis neile kodusoojust. Nii pakubki Liubov Bombshelli salongis püsimeigi teenust.

”Kui me esimest korda Monikaga nägime, siis tal oli mu tütrele kaasas ka mänguasi, me kallistasime ja tundsin end koheselt turvaliselt. Monika kodus ootas soe tee, võileivad ja puuviljad. Ta tegi kõik selleks, et me tunneksime ennast koduselt. Ma enne siia tulekut ei teadnud, et eksisteerib nii palju häid inimesi. Sellised lood on ainult filmides ja arvad, et see ei juhtu iialgi sinuga,” räägib naine pisarsilmi, kes oli siiralt üllatunud. Liuba eesmärk oli leida ka kiirelt töö. ”Kui sa oled Ukrainast ja keegi sind ei tea, siis loomulikult on raske alustada. Bombshelli meeskond on väga toetav, siin on väga lahked inimesed ja olen neile väga tänulik. Nüüd ma usun imedesse ja jumalasse,” sõnab Liuba.

Intervjuu Liuboviga
Intervjuu Liuboviga

Kui ta meenutab hetke, mil ta pidi kodust lahkuma, siis kõige raskem oli öelda head aega oma abikaasale. ”See tunne, et me võib olla kunagi enam ei näe, see on õudne,” jägab naine. ‘’Pidin hetkel oma tegemised Ukrainas lõpetama ja see olukord lõhkus mu südame ja ma soovin, et minu vanemad oleksid turvalises kohas,’’ avaldas ukrainlanna. Tal oli Ukrainas kena korter, töö ja hea elu, kuid see kõik muutus ühe hetkega.

‘’Nüüd mul on kaks paari pükse, kaks särki ja see on mulle hetkel piisav. Ma ei hooli enam asjadest. Me soovime kogu aeg aina rohkem, kui ma mõtlen materiaalsusele, siis mu hing sureb. Nüüd ma hindan hoopis teisi asju. Olla vaimselt terve, on minu jaoks hetkel kõige tähtsam,’’ rõhutab naine.

Tulevikus tahab ta kindlasti pühendada ka aega sellele, et aidata inimesi. ‘’Kuna mind on siin nii kenasti vastu võetud, siis soovin ka tagasi anda. Ma tunnen ennast hetkel nagu kodus. Ei ole vahet, mis ilm tegelikult õues on. Kui sinu ümber on soojad inimesed, siis sind ei aja külm ilm endast välja,’’ märgib naine.

Juuksur Regina viibib Eestis alates 11. märtsist

”Põgenesime siia ja magasime metroojaamas põrandal. Mina koos oma emaga seal magada ei suutnud, kuid minu kaks poega, 10- ja 15-aastane said magada küll. Me istusime terve aja ja jälgisime infot, kuhu minna ja mida teha,” meenutab Regina. Nende esimene valik oleks olnud samuti Poola, kuid selgus, et seal oleks võinud kujuneda kõik palju keerulisemaks. ”Me otsustasime Eestisse tulla, kuna siin natukene teatakse vene keelt,” sõnas Regina.

Bombshelli salongini jõudis ukrainlanna tänu sotsiaalmeediale. ”Ma kirjutasin Facebooki ja üks naine, Jana, kes on kinnisvaramaakler, tema saatis mulle kaks veebiaadressi. Esimesest salongist öeldi, et otsitakse tööle ainult eestlasi, kellel on oma kliendibaas. Kuid minuga võttis ühendust Tanel, kes ütles, et aitab meid. Suur-suur aitäh talle! Tulime siia, saime tuttavaks ja ta ütles, et hakkan siin tööle. Ta aitab meid väga palju,” sõnab Regina tänutundes.

Nad ööbivad oma perega hotellis, kuid Eestisse jõudes toodi nad esmalt Niine 2 keskusesse. ”Politsei oli väga mõistlik. Nad ütlesid, et kuna oleme väsinud, siis viivad nad meid hotelli, et saaksime ennast välja magada. Samuti pakuti süüa ja öeldi, et kui oleme välja maganud ja meil rohkem jõudu on, siis tuleme keskusesse tagasi,” meenutas naine.  

Järgmine päev läksid nad perega Niine keskusesse ja registreerisid ennast ära. ”Praegu ma ei saa lubada kodu rentimist, ma väga loodan, et mul tekib nii palju kliente siin, et saan peagi kodu eest maksta. Salong aitab palju reklaamiga, et mul tuleks kliente ja et saaksin võimaldada endale ja lastele kodu,” sõnab naine. Ta ütleb kindlameelselt, et neid on siiani koheldud väga hästi.

”Mul on raske uskuda seda headust. See, et me sattusime siia tööle, on täielik õnnistus. Kuid siiski loodan, et see sõda lõpeb ja saame koju tagasi,” sõnab Regina pisarsilmi.

Ukrainlased teevad oma tööd väga suure hoole ja armastusega

Ilusalong Bombshell avas enda uksed 2019. aasta lõpus. Tegevjuht ja püsimeigimeister Adriana Viks sõnab, et tal oli alati unistus avada igas mõttes prestiižne ilusalong Tallinna südames, kus oleks meeldiv atmosfäär ja kus oleks esindatud absoluutselt kõik iluteenused. ‘’Tahtsime olla Eestis üks esimesi salonge, kus oleks esindatud kõik iluteenused ja täna meil ongi olemas juuksurid, küünetehnikud, pediküür, kosmeetikud ja püsimeik. Klientide jaoks on see väga mugav, et nad saavad siia tulla ning neil on kõik teenused ühest kohast,’’ sõnas Adriana Viks.

Sõja puhkedes sai salongi juhtkond kokku, arutati ja jõuti koos järeldusele, et neil on võimalik võtta tööle esialgu paar tüdrukut. ‘’Esialgu arvasime, et võtame ühe ja natuke kartsime keelebarjääri. Kui esimene tekkis, siis ta oli väga positiivne, siiras ja tore ning me saime aru, et nad on samasugused inimesed meie keskel. Seega otsustasime neid tüdrukuid siia juurde võtta ja tänaseks töötab neid siin kokku viis. Neil kõikidel on dokumendid korda aetud, nad saavad ilusti oma tööd teha. Igakülgselt proovime neid abistada ja tekitada turvatunnet,’’ jagab Viks.

Salongi juhataja Tanel Tamsalu lisas, et 25. veebruaril kogu salongi juhtkond kohtus ja siis otsustati, et kuna kohti jagub, siis saavad nad inimestele tööd pakkuda. ‘’Kogu protsess käis päris kiiresti ja ma arvan, et nädal pärast seda oli meie juures juba esimene juuksur Nadja alustanud,’’ meenutab Tamsalu.

Tanel Tamsalu ja Adriana Viks
Tanel Tamsalu ja Adriana Viks

Adriana Viks on ka ise püsimeigi spetsialist ja koolitaja. ‘’Seetõttu oli mul ka Liubaga väga lihtne kontakti leida, kuna tegutseme samas valdkonnas. Ma olin enne seda tegelikult juba pikka aega otsinud ühte andekat spetsialisti, keda enda käe järgi täiendavalt välja koolitada, et ma saaksin oma kliente kellelegi usaldada, kui mul ei jätku nende jaoks aega. Kuna Liuba on äärmiselt andekas meister ja tal on väga ilusad tööd, siis saab see temaga kiire ja lihtne olema. Me võtame kindlasti enda südameasjaks, et tema kliendibaas kiiresti täituks, jagan temaga oma trikke ja aitan tal Eesti klientidega kiiresti kontakti leida,“ on Adriana rahul.

Ta kiidab, et kõik Ukrainast pärit tüdrukud on äärmiselt tublid. Nad teevad oma tööd väga suure hoole ja armastusega. Keelebarjäär ei ole nende jaoks algusest peale probleem. Suheldakse eesti, vene ja inglise keelt kombineerides ja vajadusel võetakse appi sõber Google Translate.

„Tüdrukud on kõik ise väga motiveeritud, et eesti keel kiiresti selgeks õppida. Ukraina naised on alati ise väga hoolitsetud ja sätitud, see on neil üldiselt veres ja samasuguse innuga, nagu nad enese eest hoolitsevad, pakuvad nad ka teenust. Nad ei lase enda töös sisse vigu. Nad on äärmiselt pedantsed, lugupidavad oma klientide suhtes ning väga hea stiilitunnetusega,“ kiidab Adriana.

Tanel Tamsalu rõhutab, et kõik saavad anda oma panuse nende abistamisse. ‘’Meie palve on see, et soovime nende kliendibaasid täita. Kõik naised käivad juuksuris, küüntes ja pediküüris. Nad võiksid täna võib-olla tulla ja proovida ka nende teenuseid,’’ sõnas ta.

Viks soovib öelda kõigile neile, kes suhtuvad skeptiliselt või kardavad seda, et ukrainlannad tulevad siia selleks, et ära võtta meie töökoht: ‘’See tegelikult nii ei ole, sest iga teenuse pakkuja, nagu öeldud, kui sa teed oma tööd armastusega ja oled hea inimene, siis headus kasvatab headust. See tuleb sulle tagasi! Me kõik teame, et praeguses olukorras nad ilmselt ikkagi enamik sooviks olla oma kodumaal, aga täna on olukord selline, et meie peame neid toetama,’’ lausus ta.

ALLIKAS: https://www.tv3.ee/3-portaal

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga